Ile styropianu będzie potrzebne?

Ustalanie, ile styropianu będzie potrzebne dla wykonania izolacji, nie jest specjalnie skomplikowane, ale wymaga dokonania dokładnych pomiarów powierzchni ocieplanych ścian budynków. Obliczenie wykonuje się w oparciu o długość i wysokość ściany – te wartości należy po prostu przez siebie pomnożyć.

Uzyskany wynik należy potem pomnożyć przez grubość styropianu, który chcemy ułożyć, co da nam ostateczny wynik w metrach sześciennych.

Szczegóły obliczeń

W czasie praktycznego obliczania ilości niezbędnego styropianu zawsze należy przeszacować nasze potrzeby, by nie okazało się, że styropianu jest za mało. Robi się to poprzez wliczenie w powierzchnię do ocieplenia drzwi i okien, które oczywiście ocieplane nie będą. Można przedstawić cały proces na kilku prostych przykładach:

Przykład I

Powierzchnia domu wynosi 250m2, a planowana grubość styropianu to 14cm, czyli 0,14m. Obliczenie jest bardzo proste: 250x0,14=35. Do ocieplenia budynku będzie potrzebne 35m3 styropianu. W jednej paczce styropianu znajdziemy 0,3m3 produktu, więc: 35/0,3=117. Musimy zamówić 117 paczek styropianu, co u większości dostawców będzie oznaczało, że transport styropianu będzie darmowy.

Przykład II

Załóżmy, że mamy mniejszy dom o powierzchni 200m2, ale planujemy trochę grubszą izolację na 15cm. Nasze obliczenia to: 200x0,15=30. 30m3 sześciennych styropianu będzie kupowane w paczkach styropianu frezowanego, w których znajdujemy 0,28m3 produktu. 30x0,28=107. Potrzebujemy zatem 107 paczek takiego styropianu i także w tym przypadku możemy liczyć na niższe koszty transportu lub ich brak.

Wykonanie izolacji ścian

Uwaga

Nie wszystkie ściany są oczywiście prostokątne lub kwadratowe. Jeśli mamy do czynienia z poddaszem o kształcie trójkąta, nasze obliczania mszą uwzględniać fakt, że powierzchnia takiej ściany będzie o połowę mniejsza, niż gdyby taką samą długość i wysokość miała ściana prostokątna.

Przykład III

Ocieplać możemy także oczywiście powierzchnie fundamentów. Załóżmy, że mamy 4 ściany o długości 10m każda, a wysokość ściany fundamentu to 2m. Daje to nam powierzchnię do ocieplenia rzędu 80m2. Izolację będziemy wykonywać z warstwy styropianu o grubości 5cm, czyli 0,05m. Obliczenia wyglądają tutaj analogicznie, czyli: 80x0,05=4. W takich przypadkach stosuje się styropian gładki, czyli pakowany w ilości 0,3m3 w paczce. Oznacza to, że potrzeba nam 4/0,3=14 paczek.

Ilość potrzebnego styropianu jest niewielka, więc warto się zastanowić nad zakupem droższych produktów o wyższej gęstości i lepszych właściwościach, ponieważ różnica kosztuj jest niewielka, a różnica jakości może być bardzo istotna.